wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Wyznaczanie zakresów treningowych tętna dla pływaków.
Kontakt
  • poolmate.pl
    BARTPOL Sp. z o.o.
    ul. Głogowska 218
    60-104 Poznań
    NIP: PL6932050703

  • E-mail:info@poolmate.pl
  • Telefon+ 48 607 531 181
    +48 61 661 61 78
  • Fax+48 61 661 61 78
  • Godziny działania sklepupon. - pt. 9.00 - 15:00
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Wyznaczanie zakresów treningowych tętna dla pływaków.

Data dodania: 31-08-2014
Strefy tętna w czasie pływania zazwyczaj są traktowane jako mniej znaczące niż podczas podejmowania innych aktywności sportowych. Zapewne część z czytelników zauważyła, że nawet podczas ciężkiego treningu w basenie zmierzone wartości pulsu są znacznie niższe niż oczekiwane na podstawie doświadczeń z treningu biegowego. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Pierwszym jest poziome położenie ciała w czasie pływania, które sprawia, że serce nie musi pokonywać siły grawitacji aby zapewnić prawidłowe krążenie. Drugim czynnikiem jest chłodzące działanie wody, które obniża temperaturę ciała skuteczniej niż powietrze, a przez to zmniejsza obciążenie układu krążenia. Trzecim czynnikiem jest tzw. odruch nurkowania będący naturalną reakcją fizjologiczną organizmu na zanurzenie w wodzie. Dzięki temu odruchowi obniżeniu ulega tętno i ciśnienie krwi.

Metody wyznaczania tętna maksymalnego oraz pięciu zakresów tętna treningowego dla pływaków opierające się na metodach tradycyjnych (stosowanych dla biegaczy i kolarzy), są niedokładne i obciążone dużym marginesem błędu. Powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie specyfika pływania opisana powyżej. Najbardziej popularna metoda oparta na wyliczeniu tętna maksymalnego z równania 220 minus TWÓJ WIEK, jest wyjątkowo niedokładna. Pozostałe metody, oparte na formułach lepiej dopasowanych do płci i poziomu wytrenowania są dokładniejsze, lecz nie pozbawione błędów. Odpowiedzią na metody szacunkowego określania tętna maksymalnego i zakresów tętna treningowego dla pływaków jest specjalny test przygotowany przez SWIMOVATE. Najnowsza wersja oprogramowania PoolmateProV2 w połączeniu z komputerem pływackim Poolmate HR umożliwia przeprowadzenie sześciominutowego, w pełni automatycznego testu, który wyznaczy twoje tętno maksymalne i jego pięć zakresów treningowych.

Zakresy tętna z komputerem Poolmate HR – test Simple Swimming ™
Wymagany sprzęt: komputer Poolmate HR z aktywną funkcją monitorowania pracy serca, aktywowany alarm wibracyjny co 1 minutę. Test bazuje na tym, jak organizm radzi sobie z utrzymaniem stałego rytmu pracy serca w pięciu jednominutowych interwałach z narastającą intensywnością obciążenia oraz jak szybko się regeneruje po tym wysiłku. Na podstawie zgromadzonych przez zegarek danych, po przeniesieniu ich do oprogramowania zainstalowanego na twoim komputerze, automatycznie zostanie określone Twoje Maksymalne Tętno Pływania (MSHR/Maximum Swim Hearth Rate) oraz każdy z zakresów tętna treningowego, które powinny być wykorzystane w treningu na pływalni.

Przebieg testu:
  • czas trwania: 6 minut
  • test opiera się na 10 stopniowej skali subiektywnego postrzegania wysiłku wg Borga (Rate of Perceived Exertion – RPE)
Skala wysiłku wg Borga
  • przeprowadź rozgrzewkę do momentu, gdy twoje RPE wyniesie 5. Przyciśnij przycisk START, upewnij się, że zegarek nawiązał połączenie z czujnikiem tętna i ponownie naciśnij START – rozpocznij test i postępuj wg poniższej tabeli:
alt
  • po zakończeniu testu dane zostaną zapisane w pamięci zegarka
  • przenieś dane do oprogramowania PoolmateProV2, w tym celu wybierz trening w czasie którego został zapisany test, następnie w menu wybierz SETUP, zaznacz Calculate zone based on Zones test i kliknijCalculate zones
  • pamiętaj, aby w czasie testu, w każdej minucie zachowywać stałe tempo (wyższe w kolejnych minutach testu)
  • w ostatniej minucie testu, sprawdzana jest zdolność regeneracji po wysiłku, jest to doskonały wskaźnik poziomu sprawności fizycznej, im twój organizm będzie lepiej wytrenowany tym szybciej malało będzie tętno po zakończeniu testu
  • wyniki testu mogą różnić się o około 10 uderzeń na minutę w zależności od predyspozycji w danym dniu, poziomu regeneracji, temperatury oraz nawodnienia
  • powtarzaj test co cztery/sześć tygodni w zbliżonych warunkach, aby kontrolować postępy w treningu
Już wkrótce zaprezentujemy jak w praktyce wykorzystać zakresy tętna w treningu pływackim.Zapraszamy do lektury.

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl